Vyberte stránku

Historie Skate slalom

Historie skate slalom

‏Skate slalom stál u zrodu skateboardingu v 60. letech v Kalifornii a taky byl slalom historicky vůbec první závod, který se na prknech kdy jel. U nás má hlubokou tradici, která začala před 35 lety a mezi dnešními závodníky můžeme pořád vidět neohrožené (byť prošedivělé) ridery z této doby jak se sekají o setiny sekundy s mladou krví. Mezi českými slalom ridery jsou napříč všemi kategoriemi mistři světa i Evropy.

Slalom na skateboardu začíná v posledních letech probouzet svoji atraktivitu adrenalinové sportovní disciplíny ve které se bojuje mezi plastovými kužely o každou setinu sekundy. Základními disciplínami jsou Giant slalom (Obří), SPECIAL nebo HYBRID slalom a TIGHT slalom (Těsný). Podobně je lze přirovnat svými parametry k disciplínám v lyžování. Divácky nejatraktivnější jsou tight slalomy, kdy dva rideři v ďábelsky rychlém tempu mezi kužely jezdí v totožných tratích vedle sebe a vítěz postupuje vyřazovacím pavoukem až do finále.

Když se skateboarding dostal koncem sedmdesátých let do Evropy a také do Československa, začínalo se slalomem speciál, obřím slalomem, skoky do dálky a do výšky. V těchto disciplínách se jezdil téměř deset let oficiální Československý pohár. První oficiální skate závod (oficiálním tiskem nazývaný “jízda na brusloprknu”:) se v tehdejším Československu pořádal v roce 1979 pro názvem “Strahovské krocení prkýnka”. Začínaly se potajnu (komanči nepřáli soukromé drobné výrobě, to bylo ilegální) vyrábět první trucky profesionální kvality (Miroslav Syrový a jeho pec na hliník a rotační forma na balkóně 2×2 metry v Břevnově), experimentovat s deskami (poličská dílna mistra Škrabala a rodiny Kytkových) a pořádat slalomové závody nejen v Praze ale i v Poličce, Karlových Varech, Brně, Slavkově, Božím daru, Plzni i na jiných místech Čech za obrovského zájmu diváků. Neodolatelně je tato fantastická doba popsaná v knize Martiny Overstreet a Michala Nanoru „Prkýnka na maso jsme uřízli“ a hlavně ve filmu „KING SKATE“ režiséra Šimona Šafránka (85% na ČSFD).

V polovině osmdesátých let se přidává Free Style a U rampa, kam se postupně přesunuje veškerá pozornost a slalom se přestává jezdit v Čechách úplně.

S novým stoletím obnovuje činnost Světová slalomová asociace ISSA a postupně dochází k sestavování světového žebříčku a koordinaci organizace soutěží po celém světě. V Čechách se obnovuje v roce 2006 seriál závodů Českého poháru a od té doby se v České republice uskutčnily tři Mistrovství světa a čtyři Mistrovství Evropy za účasti světové špičky včetně jezdců z USA, Knady, Japonska či Brazílie.

ISSA řídí a rozděluje tzv. statusy jednotlivých závodů, které stanovují důležitost a koeficienty pro zápočet bodů do světového žebříčku. Pro Evropu je stejně jako pro Ameriku stanoveno každý rok 5 nejdůležitějších MAIN statusů a 8 důležitých PRIME statusů. Všechny ostatní soutěže jsou zařazeny do základního BASIC statusu. Mezi další organizátorské země, kromě tradičně silné České republiky, v Evropě patří především Francie, Švýcarsko, Německo, Holandsko, Anglie, Švédsko, Španělsko, Itálie a Lotyšsko.
Momentálně je ve světovém žebříčku registrováno přes 2 000 jezdců z toho 130 jezdců v kategorii profesionálů, což ve skate slalomu znamená nejvyšší profesionální výkonnost riderů. Česká republika se může pyšnit několika mistry světa v dětských a juniorských kategoricíh, několika vicemistry světa v kategoriích profesionálů, amatérů i žen a zastoupení v první desítce světového žebříčku ISSA ve všech (!) kategoriích. Poslední úspěch 2019 je Michala Šubrta, který získal titul mistra světa v krutém Giant Slalomu v kategorii Masters v USA a Dana Syrového úřadujícího to mistra Evropy OwerAll of Skate Slalom v kategorii Teens na Mallorce.

SPONZOŘI SKATE SLALOMU

Sponzor Snow Panic
Sponzor Enter Polička

Chceš také jezdit skate slalom? Potřebuješ poradit s pořízením či nastavením slalom skateboardu? Nevíš kde a s kým jezdit? GO ON!

Pin It on Pinterest

Share This